4.3.1. Meranie srdcového tepu v hlavnej skupine (údery za minútu)
Tlkot srdca je kontrolovaný sympatikom aj parasympatikom. Vývoj srdcovej frekvencie úzko súvisí s parametrami na zlepšenie variability srdcovej frekvencie. V súvislosti so zmenou srdcovej frekvencie počas trvalého cvičenia možno rozlíšiť dva rôzne typy reakcií. Preto by bolo ideálne, aby sa srdcová frekvencia pri oboch typoch reakcií približovala normálnej srdcovej frekvencii 80 úderov za minútu. Tiež treba mať na pamäti, že deti a mladí ľudia, ktorí sú zahrnutí do tohto výskumu, s výborným zdravotným stavom, môžu mať za normálnych okolností zvýšený počet úderov srdca.
| Kontrolný cyklus 1 – Srdcová frekvencia – Hlavná skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Priemerná hodnota | Štandardná odchýlka | |
| Respondent1 | 66,21 | 77,58 | 70,69 | 0,11 | |
| Respondent2 | 60,95 | 70,46 | 65,13 | 0,28 | |
| Respondent3 | 55,25 | 80,00 | 65,60 | 4.10 | |
| Odporca 6 | 40,00 | 79,18 | 53,39 | 15,74 | |
| Respondent7 | 57,31 | 61,94 | 59,35 | 0,86 | |
| Respondent 10 | 88,28 | 114,63 | 99,62 | 3,79 | |
| Odporca 11 | 56,47 | 87,28 | 66,40 | 3,59 | |
| Odporca 14 | 66,78 | 102,40 | 79,81 | 0,08 | |
| Respondent 15 | 58,63 | 83,48 | 66,93 | 4.03 | |
| Odporca 18 | 71,11 | 80,00 | 74,79 | 1.31 | |
| Odporca 19 | 73,14 | 84,40 | 79,96 | 1,61 | |
| priemer | 63,10 | 83,76 | 71,06 | 3.23 | |
| Kontrolný cyklus 2 – Srdcová frekvencia – Hlavná skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Priemerná hodnota | Štandardná odchýlka | |
| Respondent1 | 55,65 | 76,81 | 65,46 | 3,38 | |
| Respondent2 | 55,25 | 66,21 | 59,97 | 1,63 | |
| Respondent3 | 60,47 | 81,71 | 68,41 | 0,05 | |
| Odporca 6 | 64,00 | 83,48 | 76,68 | 2.12 | |
| Respondent7 | 50,86 | 58,19 | 54,31 | 1,29 | |
| Respondent 10 | 82,58 | 105,21 | 93,33 | 2,82 | |
| Odporca 11 | 59,08 | 71,12 | 65,19 | 1,97 | |
| Odporca 14 | 53,33 | 87,28 | 62,85 | 5,68 | |
| Respondent 15 | 65,08 | 89,31 | 72,55 | 3,85 | |
| Odporca 18 | 70,46 | 80,00 | 74,70 | 1,83 | |
| Odporca 19 | 67,37 | 77,58 | 71,63 | 1,67 | |
| priemer | 62,19 | 79,72 | 69,55 | 2,39 | |
| Kontrolný cyklus 3 – Srdcová frekvencia – Hlavná skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Priemerná hodnota | Štandardná odchýlka | |
| Respondent1 | 69,19 | 86,30 | 76,19 | 0,34 | |
| Respondent2 | 62,44 | 76,81 | 67,93 | 2.14 | |
| Respondent3 | 63,47 | 76,81 | 68,47 | 2.30 | |
| Odporca 6 | 67,37 | 78,37 | 71,57 | 2.15 | |
| Respondent7 | 52,60 | 60,48 | 55,40 | 1,24 | |
| Respondent 10 | 82,58 | 106,67 | 94,17 | 3,68 | |
| Odporca 11 | 62,44 | 80,85 | 68,40 | 2,79 | |
| Odporca 14 | 76,04 | 108,17 | 89,22 | 5,52 | |
| Respondent 15 | 58,18 | 76,81 | 65,38 | 3.24 | |
| Odporca 18 | 63,47 | 74,57 | 67,52 | 1,65 | |
| Odporca 19 | 81,70 | 93,66 | 86,01 | 2.22 | |
| priemer | 67,23 | 83,59 | 73,66 | 2,48 | |
| Kontrolný cyklus 4 – Srdcová frekvencia – Hlavná skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Priemerná hodnota | Štandardná odchýlka | |
| Respondent1 | 66,21 | 79,18 | 71,98 | 2.16 | |
| Respondent2 | 68,57 | 80,00 | 73,70 | 2.18 | |
| Respondent3 | 71,11 | 80,00 | 75,02 | 1,50 | |
| Odporca 6 | 67,96 | 88,28 | 77,63 | 2,92 | |
| Respondent7 | 50,20 | 56,48 | 53,17 | 1,28 | |
| Respondent 10 | 88,28 | 116,37 | 100,48 | 6,73 | |
| Odporca 11 | 64,00 | 86,30 | 72,56 | 3,54 | |
| Odporca 14 | 58,63 | 89,31 | 69,15 | 3,74 | |
| Respondent 15 | 59,53 | 80,00 | 66,20 | 3.09 | |
| Odporca 18 | 61,44 | 69,19 | 64,42 | 1,36 | |
| Odporca 19 | 76,80 | 87,28 | 81,20 | 1,90 | |
| priemer | 66,61 | 82,94 | 73,23 | 2,76 | |
| Súhrnný srdcový tep – hlavná skupina | ||||
| Respondenti | Min. | Max. | priemer | Štandardná odchýlka |
| Kontrolný cyklus 1 | 63,10 | 83,76 | 71,06 | 3.23 |
| Kontrolný cyklus 2 | 62,19 | 79,72 | 69,55 | 2,39 |
| Kontrolný cyklus 3 | 67,23 | 83,59 | 73,66 | 2,48 |
| Kontrolný cyklus 4 | 66,61 | 82,94 | 73,23 | 2,76 |
| priemer | 64,78 | 82,50 | 71,88 | 2,72 |
Priemerné hodnoty srdcovej frekvencie boli mierne zvýšené vo všetkých kontrolných cykloch v porovnaní s neutrálnym meraním. Keďže väčšina respondentov v hlavnej skupine mala nameranú srdcovú frekvenciu pod 80 za minútu, dá sa povedať, že existuje vývojová tendencia. 12,0 b; výška riadku: 96 %;">