4.3.1. Měření srdeční frekvence v hlavní skupině (údery za minutu)
Tlukot srdce je pod kontrolou sympatiku i parasympatiku. Vývoj srdeční frekvence úzce souvisí s parametry pro zlepšení variability srdeční frekvence. Pokud jde o změnu srdeční frekvence během trvalého cvičení, lze rozlišit dva různé typy reakcí. Ideální by tedy bylo, aby se tepová frekvence u obou typů reakcí přiblížila normální tepové frekvenci 80 tepů za minutu. Také je třeba mít na paměti, že děti a mladí lidé, kteří jsou zahrnuti do tohoto výzkumu, s vynikajícím zdravotním stavem, mohou mít normálně zvýšený počet srdečních tepů.
| Kontrolní cyklus 1 – srdeční frekvence – hlavní skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Průměr | Standardní odchylka | |
| Respondent1 | 66,21 | 77,58 | 70,69 | 0,11 | |
| Respondent2 | 60,95 | 70,46 | 65,13 | 0,28 | |
| Respondent3 | 55,25 | 80,00 | 65,60 | 4.10 | |
| Respondent 6 | 40,00 | 79,18 | 53,39 | 15,74 | |
| Respondent7 | 57,31 | 61,94 | 59,35 | 0,86 | |
| Respondent 10 | 88,28 | 114,63 | 99,62 | 3,79 | |
| Respondent 11 | 56,47 | 87,28 | 66,40 | 3,59 | |
| Respondent 14 | 66,78 | 102,40 | 79,81 | 0,08 | |
| Respondent 15 | 58,63 | 83,48 | 66,93 | 4.03 | |
| Respondent 18 | 71,11 | 80,00 | 74,79 | 1.31 | |
| Respondent 19 | 73,14 | 84,40 | 79,96 | 1,61 | |
| Průměr | 63.10 | 83,76 | 71,06 | 3.23 | |
| Kontrolní cyklus 2 – srdeční frekvence – hlavní skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Průměr | Standardní odchylka | |
| Respondent1 | 55,65 | 76,81 | 65,46 | 3,38 | |
| Respondent2 | 55,25 | 66,21 | 59,97 | 1,63 | |
| Respondent3 | 60,47 | 81,71 | 68,41 | 0,05 | |
| Respondent 6 | 64,00 | 83,48 | 76,68 | 2.12 | |
| Respondent7 | 50,86 | 58,19 | 54,31 | 1,29 | |
| Respondent 10 | 82,58 | 105,21 | 93,33 | 2,82 | |
| Respondent 11 | 59,08 | 71,12 | 65,19 | 1,97 | |
| Respondent 14 | 53,33 | 87,28 | 62,85 | 5,68 | |
| Respondent 15 | 65,08 | 89,31 | 72,55 | 3,85 | |
| Respondent 18 | 70,46 | 80,00 | 74,70 | 1,83 | |
| Respondent 19 | 67,37 | 77,58 | 71,63 | 1,67 | |
| Průměr | 62,19 | 79,72 | 69,55 | 2,39 | |
| Kontrolní cyklus 3 – srdeční frekvence – hlavní skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Průměr | Standardní odchylka | |
| Respondent1 | 69,19 | 86,30 | 76,19 | 0,34 | |
| Respondent2 | 62,44 | 76,81 | 67,93 | 2.14 | |
| Respondent3 | 63,47 | 76,81 | 68,47 | 2.30 | |
| Respondent 6 | 67,37 | 78,37 | 71,57 | 2.15 | |
| Respondent7 | 52,60 | 60,48 | 55,40 | 1,24 | |
| Respondent 10 | 82,58 | 106,67 | 94,17 | 3,68 | |
| Respondent 11 | 62,44 | 80,85 | 68,40 | 2,79 | |
| Respondent 14 | 76,04 | 108,17 | 89,22 | 5,52 | |
| Respondent 15 | 58,18 | 76,81 | 65,38 | 3.24 | |
| Respondent 18 | 63,47 | 74,57 | 67,52 | 1,65 | |
| Respondent 19 | 81,70 | 93,66 | 86,01 | 2.22 | |
| Průměr | 67,23 | 83,59 | 73,66 | 2,48 | |
| Kontrolní cyklus 4 – srdeční frekvence – hlavní skupina | |||||
| Respondenti | Min. | Max. | Průměr | Standardní odchylka | |
| Respondent1 | 66,21 | 79,18 | 71,98 | 2.16 | |
| Respondent2 | 68,57 | 80,00 | 73,70 | 2.18 | |
| Respondent3 | 71,11 | 80,00 | 75,02 | 1,50 | |
| Respondent 6 | 67,96 | 88,28 | 77,63 | 2,92 | |
| Respondent7 | 50,20 | 56,48 | 53,17 | 1,28 | |
| Respondent 10 | 88,28 | 116,37 | 100,48 | 6,73 | |
| Respondent 11 | 64,00 | 86,30 | 72,56 | 3,54 | |
| Respondent 14 | 58,63 | 89,31 | 69,15 | 3,74 | |
| Respondent 15 | 59,53 | 80,00 | 66,20 | 3.09 | |
| Respondent 18 | 61,44 | 69,19 | 64,42 | 1,36 | |
| Respondent 19 | 76,80 | 87,28 | 81,20 | 1,90 | |
| Průměr | 66,61 | 82,94 | 73,23 | 2,76 | |
| Souhrnný srdeční tep – hlavní skupina | ||||
| Respondenti | Min. | Max. | Průměr | Standardní odchylka |
| Kontrolní cyklus 1 | 63.10 | 83,76 | 71,06 | 3.23 |
| Řídící cyklus 2 | 62,19 | 79,72 | 69,55 | 2,39 |
| Řídící cyklus 3 | 67,23 | 83,59 | 73,66 | 2,48 |
| Řídící cyklus 4 | 66,61 | 82,94 | 73,23 | 2,76 |
| Průměr | 64,78 | 82,50 | 71,88 | 2,72 |
Průměrné hodnoty srdeční frekvence byly mírně zvýšené ve všech kontrolních cyklech ve srovnání s neutrálním měřením. Vzhledem k tomu, že většina respondentů v hlavní skupině měla naměřenou tepovou frekvenci pod 80 za minutu, lze říci, že existuje vývojová tendence. 12,0 b; výška řádku: 96 %;">