4.3.1. Măsurătorile ritmului cardiac în grupul principal (bătăi pe minut)
Bătăile inimii sunt supuse controlului atât de către simpatic, cât și de către parasimpatic. Dezvoltarea ritmului cardiac este strâns legată de parametrii de îmbunătățire a variabilității ritmului cardiac. Se pot distinge două tipuri diferite de reacție în ceea ce privește modificarea ritmului cardiac în timpul efortului susținut. Prin urmare, ideal ar fi ca ritmul cardiac în ambele tipuri de reacții să se apropie de ritmul cardiac normal de 80 de bătăi pe minut. De asemenea, trebuie avut în vedere faptul că copiii și tinerii, care sunt incluși în această cercetare, cu o stare de sănătate excelentă pot avea în mod normal un număr crescut de bătăi ale inimii.
| Ciclul de control 1 - Ritmul cardiac - Grupul principal |
| Respondenti |
Min. |
Max. |
Media |
Abatere standard |
| Respondent1 |
66,21 |
77,58 |
70,69 |
0,11 |
| Respondent2 |
60,95 |
70,46 |
65,13 |
0,28 |
| Respondent3 |
55,25 |
80,00 |
65,60 |
4.10 |
| Respondentul 6 |
40,00 |
79,18 |
53,39 |
15,74 |
| Respondent7 |
57,31 |
61,94 |
59,35 |
0,86 |
| Respondentul 10 |
88,28 |
114,63 |
99,62 |
3,79 |
| Intimatul 11 |
56,47 |
87,28 |
66,40 |
3,59 |
| Intimatul 14 |
66,78 |
102,40 |
79,81 |
0,08 |
| Intimatul 15 |
58,63 |
83,48 |
66,93 |
4.03 |
| Intimatul 18 |
71,11 |
80,00 |
74,79 |
1,31 |
| Intimatul 19 |
73,14 |
84,40 |
79,96 |
1,61 |
| Media |
63,10 |
83,76 |
71.06 |
3,23 |
|
| Ciclul de control 2 - Ritmul cardiac - Grupul principal |
| Respondenti |
Min. |
Max. |
Media |
Abatere standard |
| Respondent1 |
55,65 |
76,81 |
65,46 |
3,38 |
| Respondent2 |
55,25 |
66,21 |
59,97 |
1,63 |
| Respondent3 |
60,47 |
81,71 |
68,41 |
0,05 |
| Respondentul 6 |
64,00 |
83,48 |
76,68 |
2.12 |
| Respondent7 |
50,86 |
58,19 |
54,31 |
1,29 |
| Respondentul 10 |
82,58 |
105,21 |
93,33 |
2,82 |
| Intimatul 11 |
59,08 |
71,12 |
65,19 |
1,97 |
| Intimatul 14 |
53,33 |
87,28 |
62,85 |
5,68 |
| Intimatul 15 |
65,08 |
89,31 |
72,55 |
3,85 |
| Intimatul 18 |
70,46 |
80,00 |
74,70 |
1,83 |
| Intimatul 19 |
67,37 |
77,58 |
71,63 |
1,67 |
| Media |
62,19 |
79,72 |
69,55 |
2,39 |
| Ciclul de control 3 - Frecvența cardiacă - Grupul principal |
| Respondenti |
Min. |
Max. |
Media |
Abatere standard |
| Respondent1 |
69,19 |
86,30 |
76,19 |
0,34 |
| Respondent2 |
62,44 |
76,81 |
67,93 |
2.14 |
| Respondent3 |
63,47 |
76,81 |
68,47 |
2,30 |
| Respondentul 6 |
67,37 |
78,37 |
71,57 |
2,15 |
| Respondent7 |
52,60 |
60,48 |
55,40 |
1,24 |
| Respondentul 10 |
82,58 |
106,67 |
94,17 |
3,68 |
| Intimatul 11 |
62,44 |
80,85 |
68,40 |
2,79 |
| Intimatul 14 |
76.04 |
108,17 |
89,22 |
5,52 |
| Intimatul 15 |
58,18 |
76,81 |
65,38 |
3,24 |
| Intimatul 18 |
63,47 |
74,57 |
67,52 |
1,65 |
| Intimatul 19 |
81,70 |
93,66 |
86.01 |
2.22 |
| Media |
67,23 |
83,59 |
73,66 |
2,48 |
|
| Ciclul de control 4 - Frecvența cardiacă - Grupul principal |
| Respondenti |
Min. |
Max. |
Media |
Abatere standard |
| Respondent1 |
66,21 |
79,18 |
71,98 |
2.16 |
| Respondent2 |
68,57 |
80,00 |
73,70 |
2,18 |
| Respondent3 |
71,11 |
80,00 |
75,02 |
1,50 |
| Respondentul 6 |
67,96 |
88,28 |
77,63 |
2,92 |
| Respondent7 |
50,20 |
56,48 |
53,17 |
1,28 |
| Respondentul 10 |
88,28 |
116,37 |
100,48 |
6,73 |
| Intimatul 11 |
64,00 |
86,30 |
72,56 |
3,54 |
| Intimatul 14 |
58,63 |
89,31 |
69,15 |
3,74 |
| Intimatul 15 |
59,53 |
80,00 |
66,20 |
3.09 |
| Intimatul 18 |
61,44 |
69,19 |
64,42 |
1,36 |
| Intimatul 19 |
76,80 |
87,28 |
81,20 |
1,90 |
| Media |
66,61 |
82,94 |
73,23 |
2,76 |
| Rezumat ritm cardiac - Grup principal |
| Respondenti |
Min. |
Max. |
Media |
Abatere standard |
| Ciclul de control 1 |
63,10 |
83,76 |
71.06 |
3,23 |
| Ciclul de control 2 |
62,19 |
79,72 |
69,55 |
2,39 |
| Ciclul de control 3 |
67,23 |
83,59 |
73,66 |
2,48 |
| Ciclul de control 4 |
66,61 |
82,94 |
73,23 |
2,76 |
| Media |
64,78 |
82,50 |
71,88 |
2,72 |
Valorile medii ale frecvenței cardiace au fost ușor crescute în toate ciclurile de control în comparație cu măsurarea neutră. Deoarece majoritatea respondenților din grupul principal au avut o frecvență cardiacă măsurată sub 80 pe minut, se poate spune că există o tendință de dezvoltare. 12,0 pt; înălțimea liniei: 96%;">
Abonează-te pentru a primi cele mai noi informații despre protecția împotriva radiațiilor.
Fără spam
Dezabonare în orice moment
Distribuie aceste informații
Ajutați-i pe alții să afle mai multe despre armonizarea spațiului.
Înapoi sus
Ce doriți să faceți în continuare?
Cookie-uri și confidențialitate
Site-ul nostru folosește cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență de utilizare, pentru a analiza traficul și funcționalitățile.